Den Danske Strygerkonkurrence

Etabl. 2001

 

Tidligere vindere

Den Danske Violinkonkurrence 2001 

  • Philippe Skow (violin):  1. præmie, publikums pris og orkestrets pris

  • Clara Bæk (violin) :  2. præmie

  • Ingerine Dahl (violin):  3. præmie

  • Signe Ane Andersen (violin): 4. præmie 

Den Danske Strygerkonkurrence 2005 

  • Andreas Brantelid (cello): 1. præmie, publikums pris og orkestrets pris

  • Linda Parenicova (violin): 2. præmie

  • Jacob Kullberg (cello): 3. præmie 

 

Den Danske Strygerkonkurrence 2007 

  • Toke Møldrup (cello):  1. præmie  

  • Monika Malmquist Larsen (violin)2. præmie og orkestrets pris

  • David Bogorad (violin):  3. præmie

  • Patricia Andersen (violin): 4. præmie (delt)

  • Christian Ellegaard (violin): 4. præmie (delt) og publikums pris 

 

Den Danske Strygerkonkurrence 2010 

  • Carl-Oscar Østerlind (cello): 1. præmie

  • Christian Ellegaard (violin): 2. præmie og Aarhus Symfoniorkesters pris

  • Jacob Shaw (cello): 3. præmie

  • Niklas Walentin (violin): 4. præmie

  • Samira Dayyani (cello): Publikumsprisen 

 

Den Danske Strygerkonkurrence 2012    

  • Jacob Shaw (cello): 1. præmie og Aarhus Symfoniorkesters pris

  • Kristina Fialova (bratsch): 2. præmie

  • Isabelle Bania (violin): 3. præmie

  • Samira Dayyani (cello): 4. præmie

  • Chiao-Hui Hwang (cello): Delt publikumspris

  • Benedikte Damgaard (violin): Delt publikumspris 

 

Den Danske Strygerkonkurrence 2014  

  • Joanna Konarzewska (violin): 1. præmie og Aarhus Symfoniorkesters pris

  • Johanna Qvamme (violin): 2. præmie

  • Joaquin Pall Palomares (violin): 3. præmie  

  • Morten Lyngs (violin): 4. præmie 

 

Den Danske Strygerkonkurrence 2016 

  • Jonathan Algot Swensen (cello): 1. præmie og delt Aarhus Symfoniorkesters pris

  • Susanja Catriona Beatrix Nielsen (bratsch): 2. præmie og delt Aarhus Symfoniorkesters pris

  • Kirstine Schneider (violin) og Anna Agafia Svideniouk Egholm (violin): delt 3. og 4. præmie 

 

Den Danske Strygerkonkurrence 2018 

  • Alva Holm (violin): 1. præmie og Aarhus Symfoniorkesters pris

  • Adam Koch Christensen (violin): 2. præmie

  • Theodor Lyngstad (cello): 3. præmie

  • Nicolas Sublet (violin): 4. præmie og publikumspris