Konkurrencens forløb

Den Danske Strygerkonkurrence afholdes i København og Aarhus fra 21. til 26. august 2020. Konkurrencen har tre runder, de to første er indledende, og den tredje er afsluttende finalekoncert, hvor de fire finalister akkompagneres af Aarhus Symfoniorkester i Symfonisk Sal, Musikhuset Aarhus onsdag den 29. april 2020. Alle tre runder er offentlige.  
 
Forløb: 
 

  • 1. runde: 21. august i Christians Kirke, Strandgade 1 i København og 22. august i Ny Sal på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i København: Solo og med klaver

  • 2. runde: 23. august i Ny Sal på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i København: Solo og med klaver

  • 3. runde: 26. august i Symfonisk Sal, Musikhuset Aarhus med Aarhus Symfoniorkester: Finalekoncert og prisoverrækkelse. 

 
Der forventes ca. 20 deltagere i første runde, som bliver udvalgt til deltagelse i konkurrencen på baggrund af indsendte lydfiler. En ekstern præjury bestående af tre af landets førende koncertmestre/solostrygere udvælger medio februar konkurrencedeltagerne via såkaldt blindtest, alene på baggrund af de indsendte optagelser. Deltagernes rækkefølge i alle tre runder afgøres ved lodtrækning. Maksimalt ti deltagere vil få adgang til anden runde og  fire deltagere vil få adgang til finalekoncerten.

Alle runder vil blive optaget med billede og lyd og livestreamet på konkurrencens hjemmeside, ligesom finalekoncerten vil blive transmitteret af DR P2.  
 

 

1. runde

Fredag den 21. august Christians Kirke, Strandgade 1, 1401 København K

Tid: Fredag kl. 14.00

Panagiotis Nikolakis, violin

Bach Sonate nr. 2 i a-mol 1003, Grave og Fuga

Mozart violin Koncert nr. 5 i A-dur k 219

N. Paganini Caprice nr. 4 op. 1

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange

 

Tid: Fredag kl. 14.30

Thera Ortved, violin

J.S Bach: sonate no. 1 i G-mol, Adagio og Fuga

W.A. Mozart: violinkoncert no. 3 i G-dur, 1. sats

Paganini Op 1, Caprice 13 C

Akkompagnatør: Ellen Refstrup

 

Tid: Fredag kl. 15.00

Rasmus Støier Andersen, cello 

1) J.S. Bach: Prélude, Sarabande og Gigue fra Suite nr. 5 i c-mol, BWV 1011

2) J. Haydn: Cellokoncert, D-dur, op. 101. 1. sats med cadenza

3) A. Piatti: Caprice nr 3, op. 25

Akkompagnatør: Jonathan Siahaan

 

Tid: Fredag kl. 15.30.

Freja Sofia Nokovic, violin

J. S. Bach Sonate nr. 1 g-mol 1001, adagio og fuga.

W.A. Mozart violin koncert no. 4 D-dur 1. sats.

H. Wieniawski: etude no. 2 op. 18 Es-dur.

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange

 

Tid: Fredag den 21. august kl. 16.00

Erika Aino-Emilia Siurua, cello  

J.S. Bach: Prélude, Sarabande og Gigue d-minor

J. Haydn: Cellokoncert, C-Dur, Hob. VIIb/1, 1. sats med cadenza

A. Piatti: Caprice nr 2, op. 25

Akkompagnatør: Vagn Sørensen

 

Lørdag den 22. august på DKDM Rosenørns Allé 22, 1970 Frederiksberg C, Ny Sal.

 

Tid: Lørdag kl. 10.00

Michael Germer, violin

Bach: Partita nr. 2 i d-mol 1004, Ciaccona

W.A. Mozart: Koncert nr. 3 i G-dur

Paganini: Caprice nr. 11

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange

 

Tid: Lørdag 10.30

Astor Cortabarria Adde, Kontrabas

J.S.Bach 1st cello suite, Courante and Sarabande

Jan Vanhal: Koncert i D-dur

A. Mengoli nr 5

Akkompagnatør: Yuka Ichikawa

 

Tid: Lørdag kl. 11.00

Christopher Tun Andersen, violin

J.S. Bach:Sonate nr. 3 i C-dur 1005, Adagio og Fuga

W.A.Mozart: Koncert nr. 5 i A-dur

N. Paganini: Caprice nr. 6

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange

 

11.30-11.45 pause

 

Tid: Lørdag kl. 11.45.  

Christine Bernsted, violin

Bachs Partita nr. 2 i d-mol 1004, Ciaccona

1.sats fra Mozarts Koncert nr. 5 i A-dur

Paganini Caprice No.24

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange

 

Tid: Lørdag 12.15

Mikolaj Blaszczyk, cello

Josef Haydn - Cello Concerto No.2 in D major, Hob.VIIb:2, 1st movement

J.S. Bach - Suite no. VI, Prelude, Sarabande, Gigue

Alfredo Piatti - Caprice no.2

Akkompagnatør: Vagn Sørensen

 

12.45-13.30 Frokost

 

Tid: Lørdag kl. 13.30

Aoi Tomioka, violin  

Mozart Violin Concerto No.4 D-major 1.mov

Bach Sonata No.1 G-minor Adagio and Fuga

Wieniawski Caprice Op18 No.4

Akkompagnatør: Aya Tominaga Olesen

Tid: Lørdag kl. 14.00

Hjörtur Páll Eggertsson, cello

J.S. Bach: Prélude, Sarabande og Gigue fra Suite Nr. 2 i d-mol, BWV 1008

J. Haydn: Cellokoncert, D-dur, Op. 101, 1. sats med cadenza

A. Piatti: Caprice Nr. 12 i e-mol, Op. 2

Akkompagnatør: Vagn Sørensen

 

14.30-14.45 pause

 

Tid: Lørdag kl. 14.45

Kunye Li, violin

J.S.Bach sonata for violin solo BWV1001 :Adagio ,fuga

Wolfgang Amadeus Mozart violin concerto Nr 5 in A major 1st movement (cadenza)

Niccolo Paganini caprice nr 15

Akkompagnatør: Aya Tominaga Olesen

 

Tid: Lørdag 15.15

Olga Chwaszczewska, cello

J.S.Bach - Prelude, Sarabanda and Gigue from 3rd Solo Cello Suite

J. Haydn: Cellokoncert, D-dur, op. 101. 1. sats med cadenza

A. Piatti - Caprice no. 6 op. 25

Akkompagnatør: Vagn Sørensen

 

Votering 16.00-17.00

 

2. runde

Søndag den 23. august på DKDM Rosenørns Allé 22, 1970 Frederiksberg C, Ny Sal.

Tid: 10.00

Christopher Tun Andersen, violin

 Beethoven: Sonate nr. 9 ’Kreutzer’ 1. sats.
C. Debussy: Sonata 1.sats
Wieniawski: Scherzo-Tarantelle op. 16

Nørgaard: Libro per Nobuku. 1. Og 4. sats

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange


Tid: 10.30

Olga Chwaszczewska, cello

 Poul Ruders - Bel canto for violin solo (2004) transcribed for cello

L. van Beethoven - 3rd Cello Sonata in A-major op. 69 - 1st mvt. Allegro ma non tanto

D. Shostakovich - Sonata for Cello and Piano in d-minor op. 40 - 1st mvt Allegro ma non troppo

P. Tchaikovsky - Pezzo capriccioso op 62.  

Akkompagnatør: Vagn Sørensen

Tid: 11.00

Thera Ortved, violin

 Debussy: violinsonate i G-mol, 1. sats

J. Brahms: violinsonate no. 1 i G-dur, 1. sats

E. Ysaÿe: Sonate no. 3 i D-mol, Ballade

Vagn Holmboe: Haiduc

Akkompagnatør: Ellen Refstrup

 

11.30-11.45 pause

 

Tid: 11.45

Aoi Tomioka, violin

C. Debussy: Sonata 1.mov
Beethoven: Sonata op.12 No.1 D-major
Tchaikovsky Valse-Scherzo
Jesper Koch “Maze”

Akkompagnatør: Aya Tominaga Olesen


Tid: 12.15

Astor Cortabarria Adde, kontrabas

2.Round: F. Schubert: Arpeggione-sonate, D 821. 

G. Bottesini, Grande Allegro alla Mendelsohn

Poul Ruders, Bel canto
Akkompagnatør: Yuka Ichikawa
 

12.45-13.30 Frokost

 

Tid: 13.30

Michael Germer, violin

Brahms Sonata nr. 1. Op. 78 1. sats.
Debussy: Violinsonate i g-mol, 1. sats

Poul Ruders: Bel Canto
Ysaÿe: Sonata nr. 4, Op. 27

Akkompagnatør: Emil Gryesten


Tid: 14.00

Kunye Li, violin

Eugene Ysaye violin sonata nr 4  opus 27
Johannes Brahms violin sonata nr 3 in D minor 1st movement
S. Prokofiev: Sonata nr. 1 i f-mol op. 80
Jesper Koch "Maze"
Akkompagnatør: Aya Tominaga Olesen

 

14.30-14.45 pause

 

Tid: 14.45

Mikolaj Blaszczyk, cello

Mikolaj Blaszczyk - Bolo Copenhagen Variation

J. Brahms - Cello Sonata No. 1 in e minor, Op. 38 1st movement
D. Shostakovich - Cello Sonata in d minor, Op 40 1st movement
Zoltán Kodály, Sonata in B minor for solo cello, Op.8, mvt. III
Akkompagnatør: Vagn Sørensen

Tid: 15.15

Christine Bernsted, violin

C. Debussy: Sonata, 1.sats
Beethovens Kreutzer Sonate No.9, 1.sats
Ruder: Bel Canto
E. Ysaye: Solosonate No.3

Akkompagnatør: Berit Johansen Tange

 

15.45-16.30 Votering

Den Danske Strygerkonkurrence

Etabl. 2001