Konkurrencens forløb

Den Danske Strygerkonkurrence afholdes i København og Aarhus fra 23. september til 1. oktober 2022. Konkurrencen har tre runder, de to første er indledende, og den tredje er afsluttende finalekoncert, hvor de fire finalister akkompagneres af Aarhus Symfoniorkester i Symfonisk Sal, Musikhuset Aarhus lørdag den 1. oktober 2022. Alle tre runder er offentlige.  
 
Forløb: 

 

  • 1. runde: 23. og 24. september på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i København: Solo og med klaver

  • 2. runde: 25. september på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i København: Solo og med klaver

  • 3. runde: 1. oktober i Symfonisk Sal, Musikhuset Aarhus med Aarhus Symfoniorkester: Finalekoncert og prisoverrækkelse. 

 
Der forventes ca. 20 deltagere i første runde, som bliver udvalgt til deltagelse i konkurrencen på baggrund af indsendte lydfiler. En ekstern præjury bestående af tre af landets førende koncertmestre/solostrygere udvælger medio februar konkurrencedeltagerne via såkaldt blindtest, alene på baggrund af de indsendte optagelser. Deltagernes rækkefølge i alle tre runder afgøres ved lodtrækning. Maksimalt ti deltagere vil få adgang til anden runde og  fire deltagere vil få adgang til finalekoncerten.

Alle runder vil blive optaget med billede og lyd og livestreamet på konkurrencens hjemmeside, ligesom finalekoncerten vil blive transmitteret af DR P2.  

 

Detaljeret deltager- og konkurrenceforløb for de tre runder offentliggøres her på siden i forbindelse med konkurrencen.
 

 

1. runde

Ny Sal - Det Kongelige Danske Musikkonservatorium
 

Fredag den 23. september

 

Tid: 14.30
Violinist: Stefan Burchardt

  • J. S. Bach: Sonate nr. 1 i g-mol 1001, Adagio og Fuga

  • W. A. Mozart: Violinoncert nr. 4 i D-dur Kv. 218: Allegro

  • N. Paganini: Caprice Nr. 13 Op. 1

Pianist: Vagn Sørensen


Tid: 15.00
Violinist: Antonia Sayako Noda Fuglsang

  • J. S. Bach: Solosonate nr. 1 i g-mol 1001, Adagio og Fuga

  • W.A. Mozart: Violinkoncert nr. 5 i A-dur KV 219, 1. sats

  • N. Paganini: Caprice nr.10

Pianist: Aya Tominaga Olesen


Tid: 15.30
Violinist: Thera Maya Brask Ortved

  • J. S. Bach: Sonate no. 1 i g-mol, Adagio og Fuga

  • W.A. Mozart: Violinkoncert no. 3 i G-dur, 1. sats

  • N. Paganini: Op. 1, Caprice 13

Pianist: Linda Dahl Laursen
 

Tid: 16.00
Violinist: Magdalena Anna Heinz

  • J. S. Bach: Sonate Nr. 2 in a-mol BWV 1003, Grave und Fuga

  • W. A. Mozart: Violinkoncert nr. 5 in A-Dur, 1. Sats

  • H. Wieniawski: Caprice Nr.3, Op. 18

Pianist: Aya Tominaga Olesen

Tid: 16.30
Violinist: María Emilía Garðarsdóttir

  • J. S. Bach: Sonate nr. 1 i g-mol, Adagio & Fuga

  •  W. A. Mozart: koncert nr. 4 i D-dur, Allegro

  • N. Paganini: Caprice nr. 24

Pianist: Berit Johansen Tange

Lørdag den 24. september
 

Tid: 10.00
Violinist: Kaya Kato Møller

  • J. S. Bach: Partita nr. 2 i d-mol 1004, Ciaccona

  • W.A. Mozart: Koncert nr. 3 i G-dur

  • N. Paganini: Caprice nr. 10

Pianist: Berit Johansen Tange


Tid: 10.30
Violinist: Tak Yin Law

  • J. S. Bach: Solo Sonata no.1 in G minor BWV 1001, Adagio and Fuga

  • W. A. Mozart: Violinkoncert nr. i A-Dur første sats.

  • N. Paganini: Caprice no. 21

Pianist: Aya Tominaga Olesen


Tid: 11.00
Violinist: Marcus Mukherjee

  • J. S. Bach: Sonate nr. 3 for solo violin i C dur, BWV 1005 - Adagio og Fuga

  • W. A. Mozart: Violinkoncert nr. 3 i G dur, Kv. 216 - 1. sats (Kadence: Franz Beyer)

  • N. Paganini: Caprice nr. 2 i h mol, Op. 1.

Pianist: Berit Johansen Tange
 

Tid: 11.45
Violinist: Annissa K. Gybel

  • J. S. Bach: Partita nr. 2 i d-mol, Ciaccona

  • W. A. Mozart; Koncert nr. 5 i A-dur, 1. sats med cadenza

  • N. Paganini; Op. 1, Caprice nr. 11

Pianist: Berit Johansen Tange

Frokost 
 

Tid: 13.30
Bratschist: Johannes Bærentzen Pihl

  • J. S. Bach: Præludium, Sarabande og Gigue fra cellosuite i d-mol BWV1008 (arr. for bratsch)

  • C. Stamitz: Bratschkoncert, Op. 1

  • H. Vieuxtemps: Capriccio, Op. 55

Pianist: Vagn Sørensen

Tid: 14.00
Violinist: Justina La Cour

  • J. S. Bach: Sonata for Solo Violin no. 1 in g-minor, Adagio og Fuga

  • N. Paganini: Caprices for solo violin op. 1 nr. 23.

  • W. A. Mozart: Violinkoncert nr. 5 i A-dur 1. Sats.

Pianist: Anne-Marie Lipsonen

Tid: 14.30
Cellist: Giacomo Oudin

  • J. S. Bach: Prélude, Sarabande og Gigue fra Cello Suite No.5, BWV 1011

  • J. Haydn: Cellokoncert, D-dur, op. 101. 1. sats med cadenza

  • A. Piatti: Caprice No.6 fra 12 capricer, op. 25

Pianist: Vagn Sørensen

2. runde

Tid: 10.00
Violinist: Antonia Sayako Noda Fuglsang

  • J. Brahms: Sonate nr. 2 for klaver og violin op. 100, 1. sats

  • F. Poulenc: Sonate for klaver og violin, 1. sats

  • E. Ysaÿe: Sonate nr. 2 for soloviolin op. 27

  • Jesper Koch: “Maze”

Pianist: Aya Tominaga Olesen


Tid: 10.30

Bratschist: Johannes Bærentzen Pihl

  • J. Brahms: Sonate i Es-dur, Op. 120, Nr. 2, 1. sats.

  • M. Reger: 1. og 4. sats fra suite for solobratsch nr. 1 i g-mol, Op. 131d.

  • P. Ruders: Ouverture og Fuga (1. og 4. sats fra) ”Autumn Collection” for solobratsch

Pianist: Vagn Sørensen


Tid: 11.00

Violinist: Marcus Mukherjee

  • L.v. Beethoven: Sonate nr. 5 i F dur, Op. 24, “Forår” - 1. sats

  • C. Nielsen: Sonate nr. 2, Op. 35 - 1. sats

  • E. Ysaÿe: Sonate nr. 4 for soloviolin, Op. 27/4

  • A. Nordentoft: To satser for violin og klaver (1978)

Pianist: Berit Johansen Tange

Tid: 11.45

Violinist: Annissa K. Gybel

  • L.v. Beethoven; Op. 12/1 Sonate nr. 1., 1. sats

  • F. Poulenc; Sonata, 1. sats

  • H. Wieniawski; Polonaise i D-dur, Op. 4

  • Poul Ruders; Bel Canto

Pianist: Berit Johansen Tange

Tid: 12.15

Violinist: Magdalena Anna Heinz

  • L. v. Beethoven – Op 12/3 Sonate nr. 3, 1. sats.

  • C. Debussy: Sonata

  • C. Saint-Saens: Introduction and Rondo Capricioso

  • V. Holmboe – Haiduc, Op.193

Pianist: Aya Tominaga Olesen

Tid: 12.45

Violinist: Kaya Kato Møller

  • J. Brahms: Sonate nr. 2, første sats

  • C. Debussy: Sonata, første sats

  • E. Ysaye: Sonate nr. 2 for soloviolin op. 27

  • P. Ruders: Bel Canto

Pianist: Berit Johansen Tange